Dalarnas Bowlingförbund

Bowling i Dalarna

Det haglade 900-ingar

9 mars, 2019 av

Lördagen bjuder er bara på ett sammandrag och inga analyser av helgens spel. Men så mycket är klart att det blev hela 19 st 900-ingar, och ändå innehåller dessa inte Kjell Wikströms 300-serie.

Bästa dalaslagningar (över 899) i seriesystemet: Magnus Lindkvist, Ludvika – 1004 (Sandviken), Tomas Norgren, Ludvika – 976 (Sandviken), Daniel Thodén, Stöten – 968 (Falun), Mathias Johansson, Ludvika – 965 (Sandviken), Tomas Konradsson, Stöten – 962 (Falun), Niklas Awén, Granen – 959 (Hedemora), Magnus Lindkvist, Ludvika – 958 (Sandviken), Anders Hermansson, Zenit – 951 (Falun), Tomas Norgren, Ludvika – 936 (Sandviken), Tommy Gustavsson, Ludvika – 931 (Sandviken), Fredrik Larsson, DBS – 912 (Borlänge), Anders Hermansson, Zenit 911 – (Falun), Göran Jans, Stöten – 910 (Falun), Tommy Gustafsson, Zenit – 908 (Falun), Jesper Jansson, Rättvik – 908 (Västerås), Lukas Andersson, Karma – 907 (Hofors), John Visser, Siljan – 905 (Rättvik), Andreas Grönstrand, Granen – 904 (Hedemora), samt Daniel Johansson, Ludvika – 901 (Sandviken).

I dagens sista serie för Rättviks Kjell Wikström blev det 300 poäng i Västerås och vinstmatchen mot BK Fermé. Grattis!

SAMMANFATTNING av omg 17.

Mellanallsvenskan:

Ludvika BK – BK Taifun                             
14 – 6 (3 – 2, 4 – 1, 3 – 2, 4 – 1) 6971 – 6654
LBK: Magnus Lindkvist 1004, Tomas Norgren 936, Tommy Gustavsson 931.

Ludvika BK – BK Tegnér                            
11 – 9 (1 – 4, 4 – 1, 2 – 3, 4 – 1) 6981 – 6967
LBK: Tomas Norgren 976, Mathias Johansson 965, Magnus Lindkvist 958, Daniel Johansson 901.

Division 1

BK Granen – BK Glam F1                          
17 – 3 (3 – 2, 5 – 0, 4 – 1, 5 – 0) 6717 – 5928
Granen: Niklas Awén 959, Andreas Grönstrand 904, Kristina Nordenson 847.

Rigel BK/BENAB – BK Triss                       
7 – 13 (3 – 2, 1 – 4, 2 – 3, 1 – 4) 6311 – 6413
Rigel: Simon Korsgren 890, Erik Engvall 820, Alexander Kjellstedt 788.

Domnarvets BS – BK Triss                        
10 – 10 (2 – 3, 4 – 1, 3 – 2, 1 – 4) 6322 – 6315
DBS: Fredrik Larsson 912, Stefan Andersson 889, Mikael Hedqvist 835.

Division 2

Ludvika BK F – Warpen BK                      
12 – 8 (4 – 1, 3 – 2, 2 – 3, 3 – 2) 6253 – 6083
LBK: Johnny Hedeén 887, Tommy West 854, Magnus Pettersson 793, Claes Pettersson 793.

BK Norden – BK Skinnarna                      
16 – 4 (2 – 3, 5 – 0, 4 – 1, 5 – 0) 6790 – 5794
Skinnarna: Örjan Hedgren 843, Mikael Jernberg 830, Anders Larsen 757.

BK Triss F – BK Skinnarna                         
10 – 10 (5 – 0, 4 – 1, 1 – 4, 0 – 5) 6330 – 6239
Skinnarna: Samuel Thors 887, Mikael Jernberg 850, Örjan Hedgren 808.

Västerås SK F – BK Rättvik                       
11 – 9 (2 – 3, 2 – 3, 5 – 0, 2 – 3) 6415 – 6296
Rättvik: Tord Sjöberg 875, Kjell Wikström 841, Niclas Persson 825.

BK Fermé – BK Rättvik                              
4 – 16 (2 – 3, 1 – 4, 1 – 4, 0 – 5) 5878 – 6475
Rättvik: Jesper Jansson 908, Kjell Wikström 839, Alexander Tigerstrand 829.

BK Mas – Edsbyns BK                                
13 – 7 (5 – 0, 4 – 1, 3 – 2, 1 – 4) 6085 – 5740
Mas: Fredrik Andersson 860, Peter Andersson 856, Ove Eriksson 798.

BK Stöten – Edsbyns BK                           
11 – 8 (4 – 1, 1 – 3, 4 – 1, 2 – 3) 6663 – 6483
Stöten: Daniel Thodén 968, Göran Jans 910, Tommy Thodén 880.

Division 3

BK WeGe F – BK Frisk                                
15 – 5 (5 – 0, 4 – 1, 2 – 3, 4 – 1) 5626 – 5382
WeGe: Alexander Juuso 878, Ronny Dahlström 761, Matilda Pellers 717.

BK WeGe – BK Frisk                                   
13 – 7 (2 – 3, 2 – 3, 5 – 0, 4 – 1) 5769 – 5449
WeGe: Mats Karlsson 809, Magnus Zetterlund 762, Roger Öbrell 742.

BK Stöten F1 – BK Zenit                            
6 – 14 (1 – 4, 1 – 4, 2 – 3, 2 – 3) 5995 – 6144
Stöten: Tomas Konradsson 962, Mikael Eriksson 847, Kenneth Kling 781.
Zenit: Anders Hermansson 911, Tommy Gustafsson 908, Bengt-Åke Johansson 752.

BK Stöten F2 – BK Zenit                            
2 – 18 (0 – 5, 1 – 4, 0 – 5, 1 – 4) 5018 – 6120
Stöten: Wiliam Björklund 739.
Zenit: Anders Hermansson 951, Heikki Hiltunen 816, Robin Forsvall 748.

BK 66 F – BK Karma                                    
5 – 15 (2 – 3, 1 – 4, 2 – 3, 0 – 5) 5757 – 6235
Karma: Lukas Andersson 907, Karl Lindblad-Martis 865, Matiias Eriksson 847.

BK Milan – BK Karma                                 
3 – 17 (2 – 3, 0 – 5, 0 – 5, 1 – 4) 5519 – 6298
Milan: Bo Persson 746, Mikael Lappalainen 741, Thomas Nilsson 738.
Karma: Lukas Andersson 912, Robin Liljeberg 899, Nicklas Sjöström 871.

BK Rättvik F2 – Siljan BK                           
5 – 15 (2 – 3, 1 – 4, 0 – 5, 2 – 3) 5266 – 5608
Rättvik: Hjördis Tångh Lindqvist 740, Anders Danielsson 719.
Siljan: John Visser 810, Rasmus Höijer 779, Rune Bentsen 753.

BK Rättvik F1 – Siljan BK                           
10 – 10 (2 – 3, 4 – 1, 1 – 4, 3 – 2) 6005 – 6042
Rättvik: Gustaf Mases 854, Daniel Nises 812, Lennart Karlsson 804.
Siljan: John Visser 905, Rune Bentsen 806, Lars Lindkvist 780.

BK Granen F2 – BK Mas F       
15 – 5 (4 – 1, 3 – 2, 4 – 1, 4 – 1) 5522 – 5172
Granen: Lena Jonsson 791, Kristina Nordenson 789, Elliot Nyroos Törnqvist 732.
Mas: John Jacobsson 734, Alf Fahlstedt 719.

BK Granen F1 – BK Mas F                         to 18.30
xx – xx (x – x, x – x, x – x, x – x) xxxx – xxxx
Granen:
Mas: