Dalarnas Bowlingförbund

Bowling i Dalarna

Även ”övertiden” slut

1 december, 2018 av

Flera seriematcher för dalalagen spelades denna helg under söndagen. Nu finns äntligen ett sammandrag över alla matcher, allt från Ludvikas två storvinster i Mellanallsvenskan (mot AIK och Matteus-Pojkarna) till det oavgjorda gruppledarmötet i division 3 mellan Zenit och Karma.

Bästa dalaslagningar (över 899) i seriesystemet: Daniel Johansson, Ludvika – 1026 (Ludvika), Andreas Grönstrand, Granen – 983 (Hedemora), Tomas Bergling, Granen – 971 (Hedemora), Tommy Gustavsson, Ludvika – 962 (Ludvika), Mikael Smedberg, Ludvika – 950 (Ludvika), Magnus Lindkvist, Ludvika – 930 (Ludvika), Daniel Johansson, Ludvika – 929 (Ludvika), Tommy Suominen, Ludvika – 923 (Ludvika), Tommy Suominen, Ludvika – 918 (Ludvika), Tommy Gustavsson, Ludvika – 909 (Ludvika), samt Örjan Hedgren, Skinnarna – 905 (Malung)..

 

SAMMANFATTNING av omg 09.

Mellanallsvenskan:

Ludvika BK – AIK
14 – 6 (2 – 3, 4 – 1, 5 – 0, 3 – 2) 7233 – 6666
LBK: Tommy Gustavsson 962, Mikael Smedberg 950, Magnus Lindkvist 930.

Ludvika BK – Matteus-Pojkarna BK
14 – 5 (4 – 1, 3 – 1, 3 – 2, 4 – 1) 6861– 6479
LBK: Daniel Johansson 1026, Tommy Suominen 918, Tommy Gustavsson 909

 

Division 1

BK Granen – IKW/Köpings BK F
19 – 1 (5 – 0, 4 – 1, 5 – 0, 5 – 0) 7039 – 5819
Granen: Andreas Grönstrand 983, Tomas Bergling 971, Jonathan Larsson 878.

Domnarvets BS – NBC Gullmarsplan BC
16– 4 (4 – 1, 4 – 1, 5 – 0, 3 – 2) 6097 – 5867
DBS: Leif Jansson 820, Bo Laursen 803, Mikael Hedqvist 794.

Rigel BK/BENAB – NBC Gullmarsplan BC
14 – 5 (2 – 3, 3 – 2, 5 – 0, 4 – 0) 6468 – 6069
Rigel: Simon Korsgren 872,Marcus Östergren Groth 869, Mikael Löfkvist 824.

 

Division 2

Ludvika BK F – BK Stöten
14 – 6 (3 – 2, 3 – 2, 3 – 2, 5 – 0) 5847 – 5615
LBK: Peter Igelsjö 787, Bernt-Åke Granqvist 770, Jörgen Pellers 759.
Stöten: Daniel Thodén 790, Robert Conradsson 725, Jonathan Holm 720.

BK Skinnsberg – BK Stöten
13 – 7 (3 – 2, 4 – 1, 5 – 0, 1 – 4) 5944 – 5723
Stöten: Daniel Thodén 840, Håkan Arcari 728, David Tuveskog 711.

BK Rättvik – BK Mas
17 – 3 (4 – 1, 5 – 0, 4 – 1, 4 – 1) 6362 – 5731
Rättvik: Alexander Tigerstrand 867, Gustaf Mases 849, Tomas Nises 815.
Mas: Peter Andersson 857, Roger Andersson 726, Annika Höfflinger 724.

BK Skinnarna – BK Mas
15 – 5 (5 – 0, 4 – 1, 2 – 3, 4 – 1) 6422 – 6046
Skinnarna: Örjan Hedgren 905, Joakim Brandt 843, Lars Persson 832.
Mas: Annika Höfflinger 787, Roger Andersson 782, Leif Andersson 780, Alf Fahlstedt 780.

 

Division 3

BK WeGe – Volvo FK
12 – 7 (4 – 1, 4 – 1, 3 – 1, 1 – 4) 5490 – 5142
WeGe: Magnus Zetterlund 803, Christer Pettersson 773, David Westling 723.

BK WeGe F – Volvo FK
7 – 13 (0 – 5, 1 – 4, 2 – 3, 4 – 1) 5157 – 5480
WeGe: Jimmy Medén 752, Matilda Pellers 725.

BK Mas F – BK Karma

4 – 16 (1 – 4, 1 – 4, 1 – 4, 1 – 4) 5620 – 6105
Mas: Anders Jakobsen 783, Anders Eriksson 763, Ove Eriksson 759.
Karma: Lucas Andersson 877, Robin Liljeberg 813, Dennis Andersson 805.

BK Zenit – BK Karma
10 – 10 (3 – 2, 4 – 1, 0 – 5, 3 – 2) 5873 – 5806
Zenit: Anders Hermansson 852, Daniel Bengtsson 774, Christer Södergren 749.
Karma: Karl Lindblad-Martis 777, Pierre Gills 737, Lucas Andersson 736.

BK Rättvik F1 – BK Stöten F2
19 – 1 (4 – 1, 5 – 0, 5 – 0, 5 – 0) 5119 – 4475
Rättvik: Lennart Karlsson 725.
Stöten: Wiliam Björklund 698.

BK Rättvik F2 – BK Stöten F2
18 – 2 (4 – 1, 5 – 0, 5 – 0, 4 – 1) 5326 – 4705
Rättvik: Mattias Rywe 753, Birger Röngård 725, Agneta Eriksson 707.
Stöten: William Gustafsson 704.

BK Granen F2 – BK Stöten F1
18 – 2 (4 – 1, 5 – 0, 5 – 0, 4 – 1) 5706 – 5002
Granen: Kristina Nordenson 801, Åke Dahlman 792, Malin Larsson 717.
Stöten: Hans Johansson 666.

BK Granen F1 – BK Stöten F1
17 – 3 (3 – 2, 4 – 1, 5 – 0, 5 – 0) 5904 – 4994
Granen: Kjell-Ove Hollstenius 807, Erik Bäckström 781, Anton Mäki 769.
Stöten: Allan Bergqvist 679.

BK Milan – Siljan BK                     spelas 16/12

BK 66 F – Siljan BK                      spelas 16/12